"Enter"a basıp içeriğe geçin

Katalog Çekimi

Katalog Çekimi

Katalog çekimi şirketlerin ürün ve hizmetini katalog haline yani basılı ya da e-ticaret sitelerinde sergilemek için yapılan fotoğraf çekimi uygulamasıdır. Ürün satışını direk olarak etkileyen katalog çekimi çok önemli bir konudur ve profesyonel bir fotoğrafçıya, kaliteli bir ekipmana, ürün doğrultusunda sunum kompozisyonuna ve konsepte ihtiyac duyar.

Ürünleri pazarlamanın ve satışı artırmanın en önemli adımlarından olan katalog fotoğraf çekimi,katalog çekimleri şöyledir.

1: Tekstil Katalog çekimi,
2: Moda Defile Katalog Çekimi,
3: Saat,Takı ve Mücevher Katalog Çekimi,
4: Ayakkabı ve Çanta Katalog Çekimi,
5: Kozmetik Katalog Çekimi,
6: Endüstriyel,Sanayi ve Mimari Katalog Çekimi gibi dallara ayrılır.

Bütün sektörler için uygun olan katalog çekimi fotoğrafçının profesyonelliğine bağlı olarak iyi veya kötü sonuçlar verebilir. Katalog çekimleri , kötüye dönüşmemesi ve mükemmel ürün fotoğrafçılığı görsellerinin ortaya çıkması için fotoğrafçıların dikkat etmesi gereken adımlar şu şekildedir:

Katalog Çekimleri

Katalog Çekimi
Katalog Çekimi

katalog çekimi yapan firmalar

Işık
Katalog çekiminin her bölümünde son derece titiz olunmalıdır. Ürün renkleri, yanlış ışıklarda çekilmesi ya da flaş ayarlarının ters kullanılması sonucu fotoğraflarda sapmalar olabilir. Buda ürünü satın alacak müsteriyi yanılta bilir ve müsteri kaybı yaşamanıza neden olur. Bu nedenle ürünün rengi olabildigince doğal olmalı ve fotoğraf çekerken ürün rengini değiştirmeyecek ışık altında çalışma yapılmalıdır.

Ürünü öne çıkarmak
Katalog çekimi yaparken ürünü öne çıkarmak ve vurgulamak çok önemlidir. Örneğin ayakkabı kataloğu için modelin öne çıkması çok mantıksız olacaktır. Müşterinin dikkatini dagıtman ürüne odaklamak en dogrusu olacaktır.Ürün satışınızı artırmak istiyorsanız katalog ya da ürün fotoğraflarınızı, beyaz bir arka fon ile çekilen net ürün fotoğrafları kullanmalısınız.

Detayları göstermek ve katalog çekimi
İnternet alışverişlerinde müşterilerin en çok baktıkları yer ürün katalog bölümleridir.. Bu nedenle hızlı açılan katalog bölümü oluşturmalı ve ürün fotoğraflarını burdan müsterilerinize sunmalısınız. Böylece müşterileriniz alacakları ürünü gözlerinde daha net canlandıracaklar ve ürünü almakta tereddüt edmeyeceklerdir. Katalog fotoğraf çekimi yaptırırken bu durumu göz önünde mutlaka bulundurmalısınız.

Fotoğrafta Arka plan kullanımı
Basılı katalog çekimi ya da e-ticaret katalog çekimlerinde arka plan seçimi çok önemlidir.Müşterinin ürünü net şekilde algılaması ya da zorlaştırma özelliği seçeceginiz fona bağlıdır. Bu nedenle stüdyo çekimlerinde sade ve dikkati dağıtmayan arka planlar kullanarak müşterinin dikkati ürüne verdirilmelidir.

Manken
Katalog çekimleri esnasında canlı manken kullanmak mutlaka avantaj sağlayacaktır. Özellikle moda, tekstil,giyim, mücevher,başörtüsü, ayakkabı, çanta, saat ve kozmetik gibi sektörlerde ürünün pazarlanması gibi konularda canlı mankenlerin kullanılması markaya artı puan aldıracaktır. Müşteri alacağı bir ürünün üzerinde nasıl duracağını mankene bakarak kendi üzerinde canlandırabilir. Bu şekilde ürün satış rakamınızı artırabilirsiniz.

Mekan
Katalog çekimleri nasıl yapılır ,katalog çekimi nerde yapılmalıdır diye merak edenler vardır. Katalog fotoğraf çekimi basitce iki ayrılır iç çekim ve dış çekim olarak.Kapalı alanda yani stüdyoda yapılan katalog çalışması,birde dış mekanda yapılan katalog çekimleri.Stüdyo içi tamamen yapay ışıklandırmaya sahip olduğundan istenilen zamanda katalog çekimi yapıla bilir. Dış mekanda ise kurgusal konsept çekimler yapılarak müşteri hayal algısı değiştirilebilir. Dış fotoğraf çekimini en çok  moda fotoğrafçıları terçih eder ve  kullanılanırlar. Yaratıcılığın sınır tanımadığı dış mekan katalog çekimleri için yıpranmış binalar,tarihi yerler, köşkler, ormanlık alanlar,tepeler ve dağlar,köyler ve çiflikler kullanılabilir.

Photoshop ve fotoğrafçı
Katalog çekimi kaliteli olması için olmazsa olmazlar şöyledir.Çok iyi bir katalog fotoğrafçısı gene çok iyi bir photoshop programı uzmanı. Çekilen fotoğrafların internet ortamına ya da baskıya aktarılırken düzenlenmesi şartır. Işık ya da renkler her zaman istediğimiz gibi olmaya bilir. Photoshop uzmanı sayesinde katalog çekimleri ile elde edilen fotoğraflar tekrar elden geçirilerek hatasız hale getirilmelidir.

Katalog çekimi için bu  adımları mutlaka takip edin. Profesyonel fotoğrafçı, ünlü ve güzel bir manken, şaşırtıçı ve etkileyici bir mekan, doğru açılarla çekilen görselleri elde edin.Katalog çekimleri için farkınızı gösterin..Unutmadan katalog çekimi esnasında mutlaka video çekimi yani kamera arkası çekimlerinide yaptırın..!

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

Katalog Çekimi Ürün Çekimi Ürün Video Çekimi Ürün Fotoğraf Çekimi Katalog Fotoğraf Çekimi
Ürün Video Çekimi,Ürün Fotoğraf Çekimi,Ürün Reklam Çekimi,Katalog Fotoğraf Çekimi,Ürün Çekimi,Moda Çekimi,Fotoğrafçı,Fotoğraf Çekimi,Katalog Çekimi,Klip Çekimi,Türkü Klip Çekimi,Ürün Fotoğraf Çekimi Fiyatları,Katalog Fotoğraf Çekimi Fiyatları,Ürün Çekimi Fiyatları,Moda Çekimi Fiyatları,Fotoğrafçı,Fotoğraf Çekimi Fiyatları,Katalog Çekimi Fiyatları,Klip Çekimi Fiyatları,Ürün Fotoğraf Çekimi Fiyat,Katalog Fotoğraf Çekimi Fiyat,Ürün Çekimi Fiyat,Moda Çekimi Fiyat,Fotoğrafçı,Fotoğraf Çekimi Fiyat,Katalog Çekimi Fiyat,Klip Çekimi Fiyat,Ürün Fotoğraf Çekimi Üçreti,Katalog Fotoğraf Çekimi Üçreti,Ürün Çekimi Üçreti,Moda Çekimi Üçreti,Fotoğrafçı,Fotoğraf Çekimi Üçreti,Katalog Çekimi Üçreti,Klip Çekimi Üçreti,Ürün Fotoğraf Çekimi Üçretleri,Katalog Fotoğraf Çekimi Üçretleri,Ürün Çekimi Üçretleri,Moda Çekimi Üçretleri,Fotoğrafçı,Fotoğraf Çekimi Üçretleri,Katalog Çekimi Üçretleri,Klip Çekimi Üçretleri.
Klip Çekimi Katalog Çekimi Fiyatları Ürün Çekimi Fiyatları Klip Çekimi Fiyatları